AAS (ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROFOTOMETRESİ)

AAS (ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROFOTOMETRESİ)

Analyst 200 flame, Aanalyst 600 Graphit-furnace ve Hidrür sistemleri (Perkin Emler) çözünebilen her tür numunede bulunan elementlerin (ppm, ppb) düzeyde kantitatif analizi için kullanilmaktadir.

Çalışma Prensibi:

AAS eser miktardaki metallerin (ppm ve ppb düzeyde) kantitatif analiz için kullanilmaktadir. Öncelikle analizi yapilacak örnegin çözeltisi hazirlanir. Hangi metalin analizi yapilacak ise cihaza o metalin oyuk katot lambasi takilir. Standartlar hazirlanarak metalin absorbans yaptigi dalgaboyunda okuma yapilarak standart egrisi hazirlanir.

Analiz edilecek örnekte bulunan tayin edilecek elementlerin gözlenebilme sinirlarina (Deteksiyon Limitine) göre Spektrometredeki atomlastirici; Alev, Grafit Firin veya Hidrür olusturma ünitelerinden biri kullanilmaktadir. Belirleme siniri, ppb düzeyine kadar inebilmektedir.

Alev

Gözlenebilme sinirlarinin ppm düzeyinde oldugu örneklerde ALEV ile çalisilmaktadir. En yaygin kullanilanimi olan hava-asetilen alevinin yanisira, zor atomlastirilan Si, Al, Ti gibi elemetler için daha düsük gözlemlenebilme sinirlarina da ulasilabilen Azotoksit – Asetilen (N2O-C2H2) alevi kullanilmaktadir.

Grafit Fırın

Tayini yapilacak analit için gerekli gözlemlenebilme sinirlari ppb düzeyinde ise GRAFIT FIRIN kullanilmaktadir. Kurutma, kül etme ve atomlastirma temeline dayanir.

Hidrür Teknikleri:

As, Se gibi elementlerin gözlenebilme sinirlari alevde sadece ppm düzeyindedir. As, Se, Sb, , Hg ve Sn elementler asidik çözeltide NaBH4 ile hidrür olusturmaktadirlar. Özel bir düzenek ile alev (veya elektrik ile) isitilan kuvars tübe inert gaz ile yollanan analit hidrürleri ile tayin yapilmaktadir.

  • Jeolojik mineraller
  • Biyokimyasal ürünler
  • Gida
  • Çevre Örnekleri

Yaygin olarak analizi yapilan numunelerdir.

Analizi Yapılan Elementler:

Cd , As, Se, Ni, Mn, Ag, Na, Ca, Ti, Mo, Si, Cr, K, Ba, Pb, Al, Co, P, Zn, Mg, Cu, Fe Sb, Hg ve S

24/03/2014
14190 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi

ARGEM Binası 1. Kat PK 34320 Avcılar / İstanbul

Tel: (0 212) 440 20 98

Fax: (0 212) 440 19 04

E-Posta:ttmistanbul@gmail.com