LİKİT KROMATOGRAFİSİ – KÜTLE SPEKTROMETRESİ (LCMS)

LİKİT KROMATOGRAFİSİ – KÜTLE SPEKTROMETRESİ (LCMS)

LC/MS; HPLC (Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi) ve MS (Kütle Spektrometresi) ünitelerinin birlikte çalıştırılarak yapı aydınlatması ve miktar tayininde kullanılan bir cihazdır.  Ayrıca HPLC ve MS üniteleri birbirinden bağımsız olarak da çalışabilmektedir.

HPLC Ünitesi: Pompa, autosampler ve dedektör olmak üzere başlıca üç kısımdan oluşmaktadır.

1. Finnigan Surveyor LC Pompası: İzokratik çalışmalar içim minumum akış hızı 0.001 ml/dk, gradiyent çalışmalarda ise 0.100 ml/dk ’dır. Ayrıca maksimum akış hızı 9.999 ml/dk ’dır.  Basınç aralığı 0-400 bar ’dır.  Pompalayabileceği solvent kapasitesi dörttür. Pompa, mobil fazlarda mevcut çözünmüş gazların giderilmesi için “Gaz Giderici Sistem” içermektedir.

2. Finnigan Surveyor Autosampler: Numunelerin otomatik olarak enjekte edilmesini sağlar. Kolon fırınının (5-95ºC) ve örnek sıcaklığının (0-60ºC) kontrolü mümkündür.

3. Finnigan Surveyor PDA Dedektör: PDA (Photo Diode Array) dedektör, ultraviyole ve görünür alanda çalışır.  Dalga boyu aralığı 190-800 nm ’dir.

MS Ünitesi (Thermo Finnigan LCQ Advantage MAX): İyon kaynağı, kütle analizörü ve iyon dedektör sistemi olmak üzere başlıca üç kısımda incelenebilir.

1. Finnigan Ion Max API Kaynağı: ESI (Electrospray Ionization) iyonizasyon tekniği uygulanır.

2. Kütle Analizörü: İyon kaynağından gelen iyonlar, kütle analizöründe değişen elektrik alana tabi tutularak m/z (kütle/yük) oranlarına göre ayrılırlar.  Cihazda Ion-Trap kütle analizörü mevcuttur.

3. MS İyon Dedektör Sistemi: MS dedektörü yüksek duyarlılığa sahip, pozitif ve negatif iyon modlarında çalışan bir iyon dedektör sistemidir.

24/03/2014
7149 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi

ARGEM Binası 1. Kat PK 34320 Avcılar / İstanbul

Tel: (0 212) 440 20 98

Fax: (0 212) 440 19 04

E-Posta:ttmistanbul@gmail.com