TÜBİTAK 1513 TTO İmza Töreni Rektörümüz Prof. Dr. Yunus SÖYLET’ in Katılımıyla Gerçekleşti

TÜBİTAK 1513 Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı kapsamında 2014 Yılı destek sürecinin başlatılması için TÜBİTAK ile üniversiteler arasında sözleşme imzalandı. Feza Gürsey Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat ve diğer TTO desteği alacak üniversitelerin rektör ve rektör yardımcıları ile davetliler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Bakan Işık, 1513 Programı kapsamında ilk olarak 2013’te 10 üniversiteye destek verildiğini söyledi. Verilen desteğin 10 yıl boyunca süreceğini ifade eden Işık, ülkenin geleceğinin bilim ve teknolojide olduğunu; Türkiye’nin üretmeden, istihdam oluşturmadan, ihracat yapmadan kalkınamayacağını belirtti.

Dünyanın geldiği noktada Türkiye’nin üretim seviyesini, düşük teknoloji ürünler seviyesinden, orta yüksek teknoloji ürünler seviyesine çıkarması gerektiğini vurgulayan Işık, şunları kaydetti: “Şu anda yaptığımız üretim, düşük orta teknoloji üretim seviyesinde. Bundan dolayı da pazardaki ciddi rekabet, şirketlerin karlılığında azalma meydana getiriyor. Türkiye düşük orta teknoloji seviyesinden, orta yüksek ve yüksek teknoloji seviyesine geçmek durumunda. Bunu başarırsak şirketlerimizin karlılığı da rekabet etme seviyesi de yükselecek ve daha fazla mal ve ürünü daha yüksek katma değerle satacak. Burada da olmazsa olmaz olan teknoloji transferi, bilginin ekonomik ve sosyal faydaya dönüşmesi. Bu bir süreç, bu süreci yürütecek mekanizma da büyük oranda Teknoloji Transfer Ofisleri.”

Türkiye’nin 11 yılda ciddi ilerleme kaydettiğini dile getiren Işık, şöyle devam etti: “Bulunduğumuz nokta mutlaka sıçrama yapmamız gereken nokta. Bunu da yapmak zorundayız. Bunu yapabilecek en önem unsurlardan biri üniversitelerimiz. Üniversitelerimizden Ar-Ge ve inovasyon noktasında çok daha büyük katkı bekliyoruz. Kamu olarak elimizden geldiğinin en iyisini, en fazlasını vererek destekleme kararlığındayız.”

1513 TTO Destekleme Programı Proje Sözleşmeleri, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ile İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Yavuz Çoşkun, İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ademoğlu, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden ve Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek arasında imzalandı.

Organizasyonun öğleden sonraki oturumuna ve ikinci gününe TÜBİTAK yetkilileri tarafından yapılan Ulusal ve Uluslar arası Hibe Destek Programlarına Yönelik Bilgilendirme Toplantıları ile devam edildi. İstanbul TTM’ yi temsilen Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Yaşar, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Ş. İsmail Kırbaşlar, Doç. Dr. Hasret Yardibi, TTM Sorumlusu Gamze Sart ve Modül Sorumluları Kayhan Bayazıt, Hasan Kömürcü, Savaş Gürdal, Kadir Yılmaz ve Tuğçe Çınar katıldı.

02/02/2014
3137 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi

ARGEM Binası 1. Kat PK 34320 Avcılar / İstanbul

Tel: (0 212) 440 20 98

Fax: (0 212) 440 19 04

E-Posta:ttmistanbul@gmail.com