“İnovasyonla Kazanmak – Patent – Triz Eğitimi” Semineri, 16 Kasım Çarşamba, 14:30

Erol Köksalanlar’ın konuşmacı olarak katılacağı “İnovasyonla kazanmak – Patent – Triz eğitimi” semineri, 16 Kasım Çarşamba günü saat 14.30’da İstanbul Teknokent Binası inventİST Eğitim Salonu’nda başlayacak.

Seminerin Yeri ve Zamanı:

16 Kasım Çarşamba günü saat 14.30’da
İstanbul Teknokent Binası inventİST Eğitim Salonu

Semineri Konusu ve Kapsamı:

1. Triz’in tarihçesi
2. Trizin kullandığı yöntemler
3. Çelişki kuramı
4. Çelişki matrisi, çelişki matrisi analizi
5. Çelişki matrisinin kullanılması
6. 39 mühendislik parametresi ve bu mühendislik parametrelerine ulaşmayı sağlayan  40 Temel Buluş Prensipleri
7. Dünyadan Triz Yöntemi kullanılarak yapılan yenilik ve patent örnekleri

TRIZ – “Yaratıcı Problem Çözme Teorisi” olarak Türkçeleştirilebilen, 3 milyondan fazla patentin incelenmesi sonucu geliştirilmiş mantığa ve verilere dayalı sorun kalıplarına odaklanan sistematik bir çözüm yöntemidir. Eski sistemlerin iyileştirilmesi ve yeni sistemlerin geliştirilmesi için incelenen bu patentlerden çıkan parametrik “çelişki matrisi”ni oluşturur. Bu matris, yeni çözülmek istenen problemde karşılaşılan çelişkileri, genel bir şekilde temsil ederek, genel çözüm alternatifleri ve bu genel çözüm alternatifleri ile çözülmek istenen özel probleme uyarlanır. Problemleri çözmede yaşanmış sonuçların neticelerini veren bu tablo; yaşanan sıkıntıların, hazır tecrübe ile buluşması olarak da adlandırılabilir.

Konuşmacı Müh. Erol Köksalanlar: 1987 Bursa doğumlu. İlköğretim ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayıp 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 2011 yılında Türk Patent Enstitüsünün gerçekleştirdiği patent sınavı sonucu resmi patent vekili ünvanı kazanmıştır. 2012 yılından itibaren günümüze kadar Adres Patent Fikri Sınai Haklar LTD. ŞTİ de patent departman sorumlu mühendisi olarak görev yapmaktadır. 2013 yılından itibaren bir çok üniversite – teknopark ve Ar – Ge şirketlerine ilgili patent- inovasyon eğitimlerini gerçekleştirmektedir.

14/11/2016
2029 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi

ARGEM Binası 1. Kat PK 34320 Avcılar / İstanbul

Tel: (0 212) 440 20 98

Fax: (0 212) 440 19 04

E-Posta:ttmistanbul@gmail.com