4. Türk Patent Ödüllerinde İstanbul Üniversitesi’ nin Büyük Başarısı


odultpe

 

4. Türk Patent Ödülleri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın katıldığı törenle sahiplerini buldu.

ERDOĞAN, 2015’te başvuru sayılarında ciddi artışlar görmeyi hedeflediğini belirterek, 2023 sınai mülkiyet hedeflerinin ortaya konulmasını ve bunların hayata geçirilmesini istedi. ERDOĞAN, bu süreçte her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

“Sizler sınai mülkiyet performansınızı artırırken, bizler de sınai mülkiyet sistemini ve Türk Patent Enstitüsünü geliştirmeye devam ediyoruz” diyen ERDOĞAN, Türk Patent Enstitüsünü, “Türkiye’nin yeni olana duyduğu güçlü isteğin ürünlerinin toplandığı ve işlendiği bir hasat yeri” olarak gördüğünü belirtti. Bu hasat yerini genişletmek için her türlü adımı attıklarını, atmaya da devam edeceklerini söyleyen ERDOĞAN, 2006’da online başvuru almaya başlayan Türk Patent Enstitüsü’nün, bugün 100’ün üzerinde hizmeti sunduğunu anlattı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK, “Yeni kadro talebimize hükümetimizden olumlu yanıt geldi. Önümüzdeki süreçte Türk Patent Enstitüsü (TPE) kadrosu çok daha güçlenecek ve yurtdışına yaptırmak durumunda kaldığımız pek çok hizmeti de kendi imkanlarımızla yapmaya başlayacağız” dedi.

Bakan IŞIK, 2015 yılı başında hizmetlerin etkinliğini artırmak için TPE bünyesinde de bürokrasiyi azaltma çalışmaları başlattıklarını anlattı. Bu çerçevede, mevzuatın sadeleştirilmesi, elektronik ortama aktarılabilecek hizmetlerin belirlenmesi ve vatandaş odaklı yaklaşımın geliştirilmesi konusunda önemli aşama kaydettiklerini belirtti.

2015-04-09-patent-10

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN da Türk sanayi ve teknolojisini küresel rekabette öne çıkarmak, dünyada sınai mülkiyet haklarının gelişimi için örnek ve model kurum olma vizyonuyla TPE’nin ülkenin 2023 hedeflerine uyumlu bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Prof. ASAN, Cumhurbaşkanımızın Türk Patent Ödül Törenine katılımının, Devletimizin sınai mülkiyet sistemine ne denli önem verdiğini ortaya koyduğunu ifade eden Prof. ASAN sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün buluşlarıyla, tasarımlarıyla, markalarıyla Türk sanayi ve ekonomisine katma değer sağlayan, bilgi üreten kişi, kurum  ve kuruluşları ödüllendirmek amacı ile burada toplandık.

Yeniliklerin ödüllendirilmesi ve teşvik edilmesi amacına hizmet edecek bu etkinliği bilgi toplumuna erişim sürecinde çok değerli buluyoruz.”

Türk Patent Enstitüsü’nün çalışmaları hakkında bilgiler aktaran Prof. ASAN, Türkiye’nin son yıllarda başvuru sayılarında elde ettiği başarıların, sınai haklar alanında ortaya koyduğu yüksek performansın ve uluslararası alanda elde ettiği seçkin yerin devamlılığının büyük önem arz ettiğini belirtti. “Bu amaçla daha nitelikli bir sınai mülkiyet yapısını oluşturmak diğer önemli hedeflerimiz arasında yer almaktadır” dedi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı ERDOĞAN ve Bakan IŞIK, sahiplerine ödülleri takdim etti.

İstanbul Üniversitesi 2014 Yılı En çok Patent Başvurusu Yapan Üniversite dalında ödüle layık görülürken, ödülü İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın elinden aldı.

Ödül alanlar şöyle:

 

ÖDÜL KURULUŞ/ŞAHIS
1 Patent Ligi 1. si Arçelik Anonim Şirketi
2 Patent Ligi 2. si Ford Otomotiv Sanayi A. Ş.
3 Patent Ligi 3. sü Turkcell Teknoloji Araş. Gel. A.Ş.
4 Patent Ligi 4. sü Erdal Can ALKOÇLAR
5 Patent Ligi 5. si Otokar Otom. Sav. San.A.Ş.
6 En Fazla Uluslararası Patent Başvurusu Yapan Firma Arçelik Anonim Şirketi

7

En Fazla Patent Başvurusu Yapan Üniversite

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

8 En Fazla Patent Başvurusu Yapan Kadın Buluşçu Gonca Gül METOZADE
9 En Fazla Marka Başvurusu Yapan Firma BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.
10 En Fazla Uluslararası Marka Başvurusu Yapan Firma World Medicine İlaç San. Tic. A.Ş.
11 Uluslararası Markalaşmaya En Fazla Yatırım Yapan Firma Türk Hava Yolları
12 Yılın Sanat Markası Diriliş Ertuğrul Dizisi
13 Uluslararası Kamu Markası TİKA
14 En Fazla Tasarım Başvurusu Yapan Firma Zorluteks Tekstil Tic. San. A.Ş.
15 En Fazla Uluslararası Tasarım Başvurusu yapan Firma Vestel Beyaz Eşya San. Tic. A.Ş.
16 Ülkemizde En Fazla Coğrafi İşaret Tescili Yapan Şehir Kayseri
17 Marka Şehir Gaziantep

 

İstanbul Üniversitesi’ nin 2008-2014 Yılları Arası Patent Başvuru Sayısı

2008-2014 Patent basvuru sayısı

09/04/2015
2712 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi

ARGEM Binası 1. Kat PK 34320 Avcılar / İstanbul

Tel: (0 212) 440 20 98

Fax: (0 212) 440 19 04

E-Posta:ttmistanbul@gmail.com