Marie Skłodowska-Curie Araştırma Bursları 2015 Yılı Çağrısı Yayınlandı

Degerli Arastirmacilarimiz,

 

Avrupa Birliği Horizon 2020 Marie Skłodowska-Curie Araştırma Programları ve Bursları kapsamında araştırmacıların uluslararası dolaşımına destek veren 2015 yılı “Bireysel Araştırma Bursları” çağrısı yayınlandı. Hem akademik kuruluşlardaki hem de akademik olmayan (sanayi gibi) kuruluşlardan başvurulara açık olan çağrı 10 Eylül 2015 tarihinde kapanacaktır. Doktora derecesini almış ya da en az 4 yıl araştırma deneyimine sahip araştırmacıların faydalanabileceği 2015 yılı Marie Skłodowska-Curie Bireysel Araştırma Bursları (Individual Fellowships – IF) kapsamında aşağıdaki üç şekilde dolaşım mümkün olacaktır:

1.Avrupa Bursları (European Fellowships):

Araştırmalarına 12-24 ay süre ile Avrupa’da (AB üye ülkeleri ve Çerçeve Programlarına Asosye Ortak olarak katılan ülkelerde) devam etmek isteyen araştırmacıların başvurularına uygundur. Türkiye’deki araştırma grupları yurt dışından (herhangi bir ülkeden) araştırmacı getirmek isterlerse bu destekten ev sahibi kuruluş olarak faydalanabilirler. Her milliyetten araştırmacının başvurusu kabul edilmektedir. Avrupa Burslarına başvuran araştırmacı, son başvuru tarihi itibariyle, gideceği ülkede son 3 yılda 12 aydan fazla bulunmamış olmalıdır.

Yukarıdaki koşulu sağlayan araştırmacılar standart başvuru olarak değerlendirilirken; kariyerine ve ülkesine geri dönmekte olanaraştırmacıların başvuruları diğer başvurulardan ayrı olarak değerlendirilmektedir:

a.Kariyerine Geri Dönüş Paneli (Career Restart Panel – CAR): Doğum izni, araştırma dışı çalışmalar vb. sebeplerle kariyerine ara vermiş araştırmacıların diğer araştırmacılarla aynı panelde değerlendirildiklerinde dezavantajlı duruma düşme ihtimaline karşılık bu panel oluşturulmuştur. Bu panele, çağrı kapanış tarihi itibariyle son 12 aydır araştırma yapmamış/ara vermiş olan araştırmacılar başvurabilirler. Her milliyetten araştırmacının başvurusu kabul edilmektedir. 

b.Ülkesine Geri dönüş Paneli (Reintegration Panel – RI): Bu panel, Avrupa dışındaki ülkelerden Türkiye’ye geri dönüş yapmak isteyen araştırmacıların başvurularına uygundur. Geri dönüş için başvuran araştırmacının bir AB üye/asosiye ülke vatandaşı olması ya da en az 5 yıl araştırma amaçlı bu ülkelerde ikamet etmiş olması gerekmektedir.

Kariyerine (CAR) ve Ülkesine (RI) Geri Dönüş Panellerine başvuran araştırmacıların, çağrı kapanış tarihi itibariyle, son 5 yıl içerisinde 36 aydan fazla gidecekleri ülkede (Türkiye’de) bulunmamış olmaları gerekmektedir.

2.Global Burslar (Global Fellowships):

Türkiye’deki araştırmacıların, geri dönmek koşuluyla, 12-24 ay süre ile Amerika, Kanada, Japonya gibi Avrupa dışındaki ülkelerde araştırma yapmak üzere başvurularına uygundur. Özellikle “sabbatical” olarak yurt dışına giden araştırmacılarımızın yararlanabileceği bir programdır. 12 ay yurda dönüş mecburi olup, araştırmacı dönüşündeki 12 ay süresince de desteklenmektedir. Araştırmacı bursa başvururken hazırlayacağı proje önerisinde geri dönüş yapacağı kuruluşu da belirtmek durumundadır. Başvuran araştırmacının bir AB üye/asosiye ülke vatandaşı olması ya da en az 5 yıl araştırma amaçlı ikamet etmiş olması gerekmektedir. Ayrıca, araştırmacı, son başvuru tarihi itibariyle, gideceği ülkede son 3 yılda 12 aydan fazla bulunmamış olmalıdır.

Araştırmacılar, burs programına proje önerilerini gidecekleri/dönecekleri kuruluşlarla birlikte hazırlayacakları proje önerilerini 10 Eylül 2015 tarihine kadar sunabilirler.

Proje önerilerinin sunulacağı çağrı sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Bireysel Burslar 2015 Çağrısı Başvuru rehberine ulaşmak için tıklayınız.

Marie Skłodowska-Curie Araştırma Bursları 2015 Yılı dokümanlarına ulaşmak için tıklayınız.

Linkleri acamamaniz halinde su linki takip ediniz:

http://h2020.org.tr/tr/haber/marie-sklodowska-curie-arastirma-burslari-2015-yili-cagrisi-yayinlandi

Proje yazım aşamasındaki her türlü sorunuz için ncpmobility@tubitak.gov.tr adresi aracılığı ile bağlantıya geçebilirsiniz.

 iletisim

 

24/03/2015
2058 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi

ARGEM Binası 1. Kat PK 34320 Avcılar / İstanbul

Tel: (0 212) 440 20 98

Fax: (0 212) 440 19 04

E-Posta:ttmistanbul@gmail.com