TÜBİTAK Sosyal ve Beşeri Bilimler Alanında Proje Destekleri (SOBAG) Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Uygulama Araştırma Merkezi ile TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Destek Grubu (SOBAG) işbirliğinde, Üniversitemizde 26 Aralık 2014 Cuma günü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut KAVRANOĞLU ‘nun katılımıyla “TÜBİTAK Sosyal ve Beşeri Bilimler Alanında Proje Destekleri (SOBAG) Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi. 

Açılış konuşmasında ilk olarak, Üniversite-Sanayi İşbirliğinden Sorumlu Rektör Danışmanı ve İstanbul TTM Merkez Müdürü Prof. Dr. Muzaffer YAŞAR, İstanbul Üniversitesi’ nin Ar-Ge Projeleri istatistiklerini ve TTM faaliyetlerini bir sunumla aktardı.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus SÖYLET, TÜBİTAK görevlilerinin İÜ’de eğitim vermelerinin son derece önemli olduğunu vurguladı. “Devletimizden aldığımız desteği Türkiye’nin en eski eğitim kurumu olan üniversitemizin tüm birimlerine yaymak istiyoruz” diyen Prof. Dr. SÖYLET, “Proje önerisinde dikkat edilmesi gerekenler sorusunun yanıtı bu etkinliktedir” diye konuştu. Prof. Dr. Yunus SÖYLET, Sosyal ve Beşeri Bilimler projelerinin  bu kadar ağırlıkta olduğu bu dönemde, üniversite olarak proje üretmeleri gerektiğini belirtti.

Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut KAVRANOĞLU, Sosyal ve Beşeri Bilimler konusunda TÜBİTAK’ın sunum yapacağı etkinlikte bir arada olduklarını belirtti. Prof. Dr. KAVRANOĞLU, Sosyal bilimlerin bilim dünyasındaki önemini vurgulamak gerektiğini, mühendislik okuyan bir öğrencinin kesinlikle sosyal bilimlerden faydalanması gerektiğini belirtti. Bakanlık ve kurumlar olarak üniversitelerde sosyal bilimin öneminin altını çizdiklerini söyleyen Prof. Dr. KAVRANOĞLU, “Ar-Ge’nin ilerlemesi için problem kaynak problemi değil, sistem problemidir” diye konuştu.

Etkinlik daha sonra AB Projeleri ve PMI Sertifikaları Töreni ile devam etti. AB Projeleri Eğitimi Sertifikasını’ nı almaya hak kazananlar sertifikalarını Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut KAVRANOĞLU’ nun elinden aldılar.

Programın öğleden önceki kısmında TÜBİTAK Bilimsel Programlar Uzman Yardımcısı Alperen Zekeriya KARATAŞ, destek programlarını tanıtırken proje önerisi hazırlama ve sunma noktasında dikkat edilmesi gereken hususlara değindi. Soru-cevap kısmında söz alan, TÜBİTAK Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Destek Grubu (SOBAG) Yürütme Komitesi Sekreteri Dr. Nevzat YAVUZ, akademisyenlerin sorularını cevapladı.

Etkinliğin öğleden sonraki bölümünde, TÜBİTAK Sosyo-Ekonomik ve Beşeri Bilimler Alanı Ulusal İrtibat Noktası Burcu GÖĞÜŞ DOĞAN, Horizon 2020 Programında Sosyo-Ekonomik   ve Beşeri Bilimler Alanı Sunumunu gerçekleştirerek 2015 yılı çağrı başlıkları, ortak arama   portalları ve hakemlik konularında bilgi verdi.

Sonrasında söz alan TÜBİTAK Toplumda Bilim Alanı Ulusal İrtibat Noktası Sonay AYDIN, Horizon 2020 Programı’nda Toplumda Bilim   Alanı   hakkında sunumu gerçekleştirerek, dinleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

Etkinlik, İstanbul TTM Destek Programları Yönetimi Sorumlusu Kadir YILMAZ’ın İstanbul TTM’ yi tanıtan sunumuyla son buldu.

 

 

30/12/2014
5884 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi

ARGEM Binası 1. Kat PK 34320 Avcılar / İstanbul

Tel: (0 212) 440 20 98

Fax: (0 212) 440 19 04

E-Posta:ttmistanbul@gmail.com